а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажолтува

нажолтуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Бојадисува, намачкува со жолта боја.
Албански: zverdhet
2. Со кратко заменска форма (ми, ти, му..) - ми изгледа како да е жолто.
Албански: më duket e verdhë
Примери:
Хартијава ми нажолтува малку.
Изведенки
нажолтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи