а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажили

(се) нажилат
Вид збор: Глагол, свршен
За растение - пушти жили.
Англиски: root
Примери:
За кусо време си најде пат во земјата, се нажили, подрасна.
Изведенки
1. нажилува несв.
(се) нажилуваат
2. нажилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи