а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наживне

наживнат
Вид збор: Глагол, свршен
Живне во некоја мера, се накрене, закрепне.
Примери:
Наживна и почна само да јаде.
Изведенки
наживнува несв.
наживнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи