а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наживее

(се) наживеат; наживеј, наживејте; наживеав, наживеаја; наживеал; наживеан; (ќе) наживеев, (ќе) наживееја; (ќе) наживеел; наживеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52916
1. Проживее доволно долго.
Албански: jetoj mjaft
2. Проживее убаво, го помине животот со задоволување на своите желби.
Албански: jetoj me qejf
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК