а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажеже

нажежат; нажежи, нажежете; нажежав, нажежаа; нажежал; нажежан; (ќе) нажежев, (ќе) нажежеа; (ќе) нажежел; нажежен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39852
Стави изложи нешто на висока температура, вжешти, усвити.
Англиски: heat up
Примери:
Стави ја машата во огништето и почувај ја така да се нажеже.
Нажеженото парче железо ја добиваше саканата форма под ритмичките удари на чеканот.
Изведенки
1. нажежува несв.
нажежуваат
2. нажежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК