а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажеже

нажежат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави изложи нешто на висока температура, вжешти, усвити.
Англиски: heat up
Примери:
Стави ја машата во огништето и почувај ја така да се нажеже.
Нажеженото парче железо ја добиваше саканата форма под ритмичките удари на чеканот.
Изведенки
1. нажежува несв.
нажежуваат
2. нажежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи