а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажален

нажалениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16490
Натажен, обземен од жал.
Англиски: sad
Примери:
Жената се врати нажалена.
Тешко му беше да го гледа нејзиното нажалено лице.
Изведенки
1. нажалено прил.
Пример: Почна да се моли тивко и нажалено.
2. нажаленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК