а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наесен

Вид збор: Прилог
Ранг: 8150
1. во есен
Англиски: in autumn
Примери:
Пазарот е многу богат наесен.
Наесен по селата имаше многу свадби.
2. идната есен
Англиски: next autumn
Примери:
Наесен ќе дојдат на гроздобер.
Ако не купиме сега, ќе купиме наесен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК