а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наемодавец

мн. наемодавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дава нешто под наем.
Англиски: lessor Албански: qiradhënës
Употреба: Економија
Изведенки
наемодател м.
мн. наемодатели
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК