а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наезда

мн. наезди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11983
1. Навлегување, упад на непријател, освојувач во некоја земја.
Англиски: invasion Албански: invazion, ndërhyrje
Примери:
Во големата наезда на разни војски биле уништени многу културни споменици.
2. Ненадејна појава на инсекти или на други штетници.
Англиски: invasion Албански: invazion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наезда на скакулци.
Наезда на полски глувци.
3. Надоаѓање на многу луѓе во некое место, во некоја земја.
Англиски: deluge Албански: rrëke, invazion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наезда на туристи.
Наезда на бегалци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК