а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надурми

надурмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намршти, набере, собере чело, веѓи.
Англиски: sulk Албански: rrudh, var buzët
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги надурми веѓите и одвај го задржа својот гнев.
2. (се надурми) Се намршти.
Албански: mrolet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи