а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надурен

надурени
Вид збор: Придавка
нерасположен, смрачен, смуртен
Англиски: angry
Изведенки
1. надурено прил.
2. надуреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи