а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надупчи

надупчат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи повеќе, многу дупки на нешто.
Англиски: perforate
Изведенки
надупчува несв.
надупчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи