а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надупи

надупат
Вид збор: Глагол, свршен
Наговори некого, подбуцне некого на кавга, на лоша постапка и cл.
Англиски: instigate
Употреба: Разговорно
Примери:
Кој те надупил така да ми зборуваш?
Изведенки
1. надупува несв.
надупуваат
2. надупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи