а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надума

надумаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наговори некого.
Англиски: persuade Албански: bind
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги надумав другачките твои сама да не те оставаат.
2. Намисли, дојде на мисла, смисли.
Англиски: intend Албански: më vjen në mend, mendoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Надумав нешто да ти кажам.
3. (се надума) Се изнакаже, се изназборува.
Англиски: talk Албански: flas deri në fund
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
надумува несв.
(се) надумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи