а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надуван

надувани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) надува
Англиски: inflated
Примери:
Имено, странските инвестиции се доста надувани а вистинскиот износ е многу помал.
Изведенки
пренадуван прид.
пренадуваниот
Пример: пренадуван балон
FlexiMac
 менување на македонски глаголи