а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрочи

надрочат
Вид збор: Глагол, свршен
За плод - нарасне, стане крупен, јадар, зрел.
Англиски: ripen
Употреба: Земјоделство
Изведенки
1. надрочува несв.
надрочуваат
2. надрочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи