а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрочен

надрочениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) надрочи
Англиски: ripened
2. Што е крупен, јадар, буен.
Англиски: large
Примери:
Надрочен клас, надрочен грозд.
Изведенки
надроченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи