а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надроби

надробат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дроби нешто во определено количество.
Англиски: crush Албански: imtësoj, thërmoj
Примери:
Надробил сув леб во млекото.
2. Надрдори, изнакаже сешто.
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Изрази
(посл.) Што си надробил, тоа ќе cи сркаш.
Изведенки
1. надробува несв.
надробуваат
2. надробување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи