а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрипа

надрипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Рипне повеќе од некого.
Англиски: jump
Изведенки
1. надрипува несв.
надрипуваат
(се надрипува) Се натпреварува во рипање.
2. надрипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК