а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрилекар

мн. надрилекари
Вид збор: Именка, машки род
Лекар без квалификации, лажен лекар, неквалификуван лекар.
Англиски: witch doctor
Употреба: Пејоратив
Изведенки
1. надрилекарски прид.
надрилекарскиот
2. надрилекарство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи