а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрети

(се) надретат
Вид збор: Глагол, свршен
Со зборови боцне, закачи, гибне, предизвика.
Англиски: challenge
FlexiMac
 менување на македонски глаголи