а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надреден

надредениот
Вид збор: Придавка
Што е на повискока положба во хиерархијата.
Англиски: higher-ranking
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
надреденост ж.
Пример: Таа арогантна надреденост направи пустош во државната администрација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи