а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надреализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Движење во литературата и уметноста што има за цел да го истражува и изразува потсвесното.
Англиски: surrealism
Употреба: Уметност
Изведенки
1. надреалист м.
мн. надреалисти
2. надреалистички прид.
надреалистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи