а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрдори

надрдорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изнакаже, изназборува многу, сѐ и сешто, излишни работи.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
Да не те сретне, да не ти надрдори сѐ што било и не било.
2. (се надрдори) Се изнакаже, се изназборува до задоволување, многу.
Англиски: blab Албански: llomotis
Изведенки
надрдорува несв.
(се) надрдоруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи