а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надразни

надразнат; надразнил, надразнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21546
1. Доведе некого во состојба на силна возбуда, предизвика надразба.
Англиски: excite Албански: ngacmoj, iritoj
2. (се надразни) Дојде, падне во состојба на силна возбуда; се налути, се разгневи.
Англиски: annoy Албански: ngacmoj, zemroj
Изведенки
1. надразнува несв.
(се) надразнуваат
2. надразнување ср.
глаг. им.