а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надработи

надработат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натпревари, надмине некого во работата.
Англиски: overtake Албански: tejkalon me punë
2. Сработи над определеното, повеќе отколку што треба.
Англиски: exceed Албански: punoj më tepër
Изведенки
1. надработува несв.
(се) надработува
Се натпреварува во работата.
2. надработување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи