а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надојден

надојдени
Вид збор: Придавка
надојде
Англиски: overflowing
Примери:
Надојдената река го загрозува мостот.
Со наглото затоплување, но и надојдената магла се отежнува сообраќајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи