а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надотече

надотечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56717
За вода: надојде, нарасне.
Англиски: swell
Примери:
Сите реки надотекоа.
Изведенки
надотечува несв.
надотечуваат