а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надора

надораат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натпревари, надмине некого во орање.
Албански: tejkalon në lëvrim
Примери:
Не веруваше дека некој може да го надора.
2. Изора над определеното, повеќе отколку што треба.
Англиски: plough Албански: lëvron tepër
Употреба: Земјоделство
Примери:
Имаше обичај да надора една-две бразди.
Изведенки
1. надорува несв.
надоруваат
(се надорува) Се натпреварува во орање.
2. надорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи