а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надополни

надополнат; надополнил; надополнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8087
1. Дополни, додаде уште колку што треба.
Англиски: refill Албански: rimbush, plotësoj
Примери:
Ги надополни резервите во храна.
2. надомести
Англиски: compensate Албански: kompensoj
Изведенки
1. надополнува несв.
надополнуваат
2. надополнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК