а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надоплата

надоплатата
Вид збор: Именка, женски род
1. Додатна исплата или наплата, додаток на редовна цена.
Англиски: extra pay Албански: pagim shtesë
Употреба: Економија
Примери:
Надоплата за прва класа во авион.
2. Сума додадена на камата, плата, итн.
Англиски: bonus Албански: bonus, shtesë
Употреба: Економија
Примери:
За долгорочни вложувања има надоплата од 3%.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи