а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надомести

надоместат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде некому надоместок за нешто, надополни, замена нешто што недостига, што е изгубено и сл.
Англиски: compensate
Примери:
Преку суд побарал да му ја надоместат штетата.
Недостигот на електрична енергија ќе се надомести од увоз.
Работат во две смени за да го надоместат изгубеното.
Изведенки
1. надоместува несв.
надоместуваат
2. надоместување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи