а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолу

Вид збор: Прилог
1. Кон долу, кон пониско место.
Англиски: downwards
Примери:
Замина по патот надолу.
Лозјето се спушта благо надолу.
2. По текот на реката.
Англиски: downstream
Примери:
Трчаме надолу по реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи