а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолниште

мн. надолништа
Вид збор: Именка, среден род
надолнина
Примери:
Се спуштија по удолништето во селото.
Трупците ги тркалаа по надолништето до патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи