а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надоли

надолат
Вид збор: Глагол, свршен
надвие, совлада
Англиски: overcome
Примери:
Или мене тој или јас него ќе го надолам.
Тешка дремка ја надоли.
Изведенки
1. надолува несв.
надолуваат
2. надолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи