а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолж

Вид збор: Прилог
По должината.
Англиски: alongside
Примери:
Ја пресече штицата надолж.
Изрази
Надолж и нашир - по должина и по широчина, насекаде, на cите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи