а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолжен

надолжниот
Вид збор: Придавка
Што е по должина.
Англиски: alongside
Примери:
Надолжен пресек.
Надолжни риги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи