а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолее

надолеат
Вид збор: Глагол, свршен
Долее, потури уште колку што треба.
Англиски: pour
Изведенки
1. надолева несв.
надолеваат
2. надолевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи