а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолго

Вид збор: Прилог
Многу долго време, опширно (во расправа, разговор).
Англиски: lengthy
Примери:
Надолго му раскажуваше за сѐ што видел.
Надолго објаснуваше како се случило сето тоа.
Изрази
Надолго и нашироко - многу опширно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи