а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надои

надојдат
Вид збор: Глагол, свршен
Подои доволно, заврши со доење.
Англиски: breastfeed
Примери:
Дај и го детето да го надои.
Изведенки
1. надојува несв.
надојуваат
2. надојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи