а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надобуден

надобудниот
Вид збор: Придавка
итар, превеан, курназ, отракан
Англиски: sly
Примери:
Тоа што нашите надобудни новинари не ја искористија шансата да ја чујат нивната поддршка, не е грев на политичарите.
Надобуден интелектуалец со свој акроним и куп жени.
надобуден пагански жрец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи