а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надноси

надносат
Вид збор: Глагол, свршен
Продолжи бременост, носи над потребното време.
Употреба: Медицина
Примери:
Жената може и да надноси, да роди подоцна.
Изведенки
1. надносува несв.
надносуваат
2. надносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи