а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надница

мн. надници
Вид збор: Именка, женски род
Договорена плата, заработка за еден ден работа.
Англиски: day-wage Албански: mëditje
Употреба: Економија
Примери:
Работи на надница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи