а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надмудри

надмудрат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покаже, излезе помудар од некого, со мудрост добие нешто.
Англиски: dupe
Примери:
Домаќинот ги надмудрил арамиите, кога влегле во визбата ги заклучил.
Изведенки
1. надмудрува несв.
надмудруваат
(се надмудрува) Се натпреварува во мудрост.
Пример: Доста се надмудрувате.
2. надмудрување ср.
мн. надмудрувања
надмудруваат
Пример: Не е времето за расправии и надмудрувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи