а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надмоќен

надмоќни
Вид збор: Придавка
Што има надмоќ над друг, што е посилен, поснажен.
Англиски: superior
Примери:
За сето време нашиот тим беше надмоќен.
Изведенки
1. надмоќно прил.
Пример: Стравот брзо и надмоќно ја обземаше.
2. надмоќност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи