а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надминат

надминатиот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) надмине
Англиски: overtaken
2. застарен, несовремен, ненапреден
Англиски: outdated
Примери:
Таа техника веќе е надмината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи