а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надмен

надмениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17293
наперчен, вообразен, надуен
Англиски: conceited, arrogant
Примери:
надмен поглед
надмен поздрав
Изведенки
1. надмено прил.
Пример: Надмено се однесува.
2. надменост ж.