а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надлетува

надлетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. надлета
Албански: fluturoj përmbi
2. (се надлетува) Се натпреварува во летање.
Албански: gara në fluturim
Изведенки
надлетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи