а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надлаже

надлажат
Вид збор: Глагол, свршен
Надмине некого во лажење.
Англиски: lie
Примери:
Итар Пејо никој не можел да го надлаже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи